Другий міжнародному форум «Ягідництво та кооперація»

20 квітня у Львові в рамках виставки AGROPORT WEST 2018 пройшов Другий міжнародний форум «Ягідництво та кооперація». Це був перший захід такого масштабу, присвячений темі маркетингу ягідної продукції. Форум зібрав 170 учасників з різних областей України. Фермери мали змогу взяти участь у Форумі на пільгових умовах, що дало змогу об’єднати серед учасників і зовсім невеликих, і середніх, і крупних виробників ягід.
На ринку є місце для виробників будь-якого розміру, тому основним завданням Форуму «Ягідництво та кооперація» став пошук існуючих можливостей для різних виробників, аби кожен фермер і кожне підприємство розуміли, яку ринкову нішу вони можуть зайняти.
Програма Форуму була поділена на три блоки: ринок В2В (бізнес-бізнес), ринок В2С (бізнес-кінцевий споживач), а також блок, присвячений кооперації.
Кожен із тематичних блоків підсумовувався панельною дискусією за участю експертів. В обговореннях піднімалися найгостріші теми ягідної галузі, а учасникам Форуму випала нагода почути відповіді на свої запитання з перших вуст.

«Ягідництво та кооперація» в цитатах експертів:
Маркетинг-директор Асоціації експортерів фруктів Чилі Чариф Крістіан КАРВАХАЛ:
— Ми не просуваємо окремих виробників. Ми просуваємо лохину з Чилі, свіжі фрукти з Чилі. І у цьому випадку Чилі є брендом. Над створенням, просуванням та підтримкою цього бренду працюють разом уряд та експортери на умовах співфінансування. Для цього на кожному з ринків, де продається чилійська продукція, винаймається локальна рекламна агенція, яка і займається просуванням Чилі як бренду. Враховуючи, що сьогодні Чилі успішно постачає плодово-ягідну продукцію до 64 країн світу, цей метод таки працює. 

Директор компанії «Doehler Україна» Андрій РОМАНЕНКО:
— Переробка перестає бути найдешевшим каналом збуту. За якісну продукцію переробники готові платити непогану ціну, яка, хоч і буде нижчою за ціну фреш-маркету, але не надто суттєво.

Президент Асоціації «Ягідництво України» Ірина КУХТІНА:

— Сьогодні ми живемо у світі, в якому єдина річ, яка є постійною — це зміни. У тому числі глобальні зміни у ставленні людей до життя, у їх повединці та звичкам. І, варто сказати, що саме завдяки цим змінам ягідники сьогодні опиняються у виграшному положенні. Відбувається кардинальна переоцінка цінностей. Якщо раніше, купуючи їжу, споживач турбувався про те, щоб вона була ситною, смачною і безпечною, то сьогодні до цих вимог додалися ще й інші. Споживачеві важливо, щоб їжа була корисною для здоров’я, щоб у ній було багато вітамінів та поживні речовини, і, бажано, щоб вона несла якісь додаткові «бонуси» — стимулювала мозкову діяльність тощо. Саме тому популярність ягід набирає обертів, адже цей продукт якнайкраще вписується у цю філософію.
Узагальнюючи сучасні світові ягідні тенденції, можна виділити головні з них:
  • обсяги споживання ягід у світі зростають, у середньому на 8% щороку;
  • зростають вимоги до якості ягід — причому, мова йде саме про якість ягоди з поля, адже з поганої сировини жоден переробник не зможе зробити гарний продукт;
  • змінюється схема продажів: зростає частка інтернет-продажів та інших альтернативних каналів збуту (вендингові машини з ягодами тощо);
  • зростає частка брендованої продукції у загальних обсягах продажу ягід.
Представник Messe Berlin в Україні Юлія ФІШМАН:
— Участь у міжнародних виставках — це, передусім, можливість зрозуміти, чим живе ринок, відчути пульс галузі. Це своєрідна можливість легальної бізнес-розвідки. Ще один важливий момент: нетворкінг. Враховуючи високу концентрацію гравців ринку, які збираються в одному місці і в один час, заводити корисні і цікаві бізнес-контакти на виставках надзвичайно легко.
Директор департаменту розвитку бізнесу компанії DeloitteГрегорі ФІШМАН:
— Потрібно розуміти психологію великих баєрів та їхні потреби. Їх не візьмеш розповідями про те, якою смачною та корисною є ваша продукція. Їм цікаво придбати товар за найнижчою ціною та отримати якнайкраще обслуговування. Зрозуміло, що обираючи той чи інший товар для своїх магазинів, баєр розуміє, що від його вибору залежить і успіх, і імідж його компанії. Тому перевагу він надасть тому постачальнику, який зуміє довести свою надійність. І мова йде не лише про фінансову стабільність компанії та гарні показники розвитку, але й про її гнучкість, готовність змінюватись відповідно до обставин: запроваджувати нові технології, не боятися інновацій, нових смаків, пакувань тощо.
Керівник польської компанії Agronom BerriesКшиштоф САК:
— Гарне пакування, наявність власної марки, бренду — це потужний маркетинговий інструмент, але потрібно розуміти, що за цих умов зростає рівень відповідальності, і виробник не може дозволити собі жодної помилки. Для роботи на ринку В2В важлива простежуваність походження ягоди та всіх процесів, які відбуваються на виробництві. Це потрібно для того, щоб у випадку виникнення скарг, можна було з’ясувати, на якому етапі стався збій.
Керівник департаменту «Маркетинг-аналітика» оптового ринку «Шувар» Тетяна ГЕТЬМАН:
— Споживач готовий віддавати гроші, у першу чергу, за емоції. У даному випадку це означає швидкість, смак, зручність та безпеку. Забезпечте усі ці параметри для кінцевого споживача  — і він буде вашим.

Маркетолог та співвласник ягідної ферми «Озеряна» Ярослав МОВЧУН:
— Клієнтів дуже багато, потрібно лише знати, хто вони, та де їх шукати. До нас через соціальні мережі зайшло багато покупців, за якими інші ферми довго і безуспішно полюють. Все тому, що шукають їх в неправильних місцях. Просуваючи свою ферму через соціальні мережі, ви формуєте свій імідж, впізнаваність. Ми формували свою success-story таким чином, щоб бути цікавими людям. Інколи доводиться чути, що SMM, digital і агросфера знаходяться на різних полюсах і не мають ніякого відношення одне до одного. Але наш досід доводить: насправді за соціальними мережами ховається бездонна ніша клієнтів, про яку зазвичай ніхто не думає.

Радник з питань сільського господарства Посольства Франції в Україні Ніколя ПЕРЕН:
— Я знаю, що зараз в Україні ведеться багато дискусій про доцільність кооперації, і звучить багато різних думок. Але варто розуміти одне: кооперативи — це об’єднання, які формуються самими виробниками для виробників. За класичною концепцією кооператив сприймається як додаткове підприємство, яке допомагає сільгоспвиробнику, але не замінює його.
Менеджер «Кооперативної Академії» Олена ВЕЛИЧКО:
— Спілкування і живі зустрічі учасників кооперативів, як показує практика, є основою правильного внутрішнього маркетингу. Діяльність у кооперативі часто породжує багато запитань, і, якщо відсутня жива комунікація учасників і керівництва кооперативу, то відповіді на ці запитання починають виринати зі сторонніх, не завжди правдивих джерел.
Другий міжнародний форум «Ягідництво та кооперація» довів, що питання маркетингу ягідної продукції сьогодні, у світлі наростання потужностей галузі, набуває особливої актуальності. Спікери Форуму допомогли розставити багато крапок над «і», втім така динамічна індустрія, як ягідництво, постійно підкидає нові і нові виклики, не даючи гравцям галузі розслаблятися.
Проведення Форуму стало можливим завдяки спонсорській підтримці компаній, діяльність та філософія яких спрямована на розвиток галузі ягідництва в Україні: «Кліома Сервіс», Petruzalek, «Розетта-Агро», «Декоплант» та Акватек.

ВЕРНУТЬСЯ  В  РАЗДЕЛ