Пост-реліз Конгрес Ягідників у Тернополі

16-17 вересня 2017 року в Тернополі вперше відбувся Західноукраїнський Конгрес Ягідників. Захід було організовано Громадською спілкою «Інноваційне фермерство та кооперація» за підтримки Тернопільської ОДА, Асоціації «Ягідництво України», проекту «Розвиток полуничних кооперативів» та в співпраці з Благодійним фондом «Агрохолдінгу «Мрія» та кооперативом «Файна поляна».
Громадська спілка «Інноваційне фермерство та кооперація» має на меті підвищення конкурентоспроможності українського малого та середнього фермера. Офіційний сайт спілки www.ifnc.com.ua.
Офіційними партнерами Конгресу виступили «Українська овочева компанія» – постачальник техніки для механізації вирощування сільгоспкультур та компанія Stoller, яка приносить американські та світові інновації, щоб розкрити потенціал рослин, а також підвищити їх стресостійкість та врожайність.
Також підтримали захід компанії: «Декоплант», «Евкаліпт Р», «EFT Group», «Жива країна», «Агрооптима», «КлубРослин» та«Кліома Сервіс».
Конгрес відвідали 189 учасників, з яких 126 – безпосередньо фермери. Найбільшу кількість відвідувачів складали фермери, які мають  площу насаджень до 2га (28%) та від 5 до 15га (32%).
Це була унікальна в своїй сучасності подія. Вперше в історії українського ягідництва ідея проведення народилася в групі фейсбук «Ягідник України», переважною аудиторією якою є дрібні та середні фермери. В групі ж була перевірена актуальність тем для розгляду. ГС «Інноваційне фермерство та кооперація» взяла на себе організацію заходу, але ми вдячні всім фермерам, хто давав свої коментарі, допомагав із контактами спікерів та всім, хто прийшов на наш захід.
Особливу подяку ми висловлюємо Василю Мартюку, директору Благодійного фонду «Агрохолдінгу «Мрія»» за щиру підтримку, особисту участь та відданість ідеї кооперації та підтримки дрібних виробників.
Медіа-партнерами Конгресу виступили інформаційний портал “Інфо Шувар”, український фруктовий портал www.fruit.org.ua, журнали “Ягодник”, “Садівництво по-українськи”, “АgroOne”, “Овочі та фрукти”.
Цього разу захід було організовано скоріше як майданчик для спілкування, ніж звичайну конференцію, – доповіді чергувалися з дискусійними панелями по найактуальнішим питанням. До спілкування і доповідей ми запросили тільки практиків – тих, хто вже досяг певних результатів, та кращих фахівців України. Спікерами та учасниками дискусійних панелей виступили такі відомі в ягідному колі люди як Олег Босий, Олександр Ярещенко, Віктор Дитинко, Юрій Качунь, Олександр Павленко, Тетяна Гетьман, Ірина Кухтіна та інші майстри своєї справи.
В якості спеціального гостя на конгресі виступив доктор Роберт Шортелл (США), викладач Каліфорнійського університету та голова компанії Stoller International — людина з величезним міжнародним науковим та практичним досвідом, що має понад 17 років досвіду в галузі фізіології рослин, наукову ступінь магістра (фізіологія бур’янів) та ступінь доктор наук (генетика та селекція злакових).
Доктор Роберт Шортелл виступив із доповіддю “Інновації від Stoller у ягідній галузі. Впровадження світового досвіду в умовах України”.
Що ж цікавить ягідників, і про що велася розмова? Саме в порядку від найцікавішого для фермерів ми викладаємо розповідь про доповіді на Конгресі.
За максимальною кількістю голосів в опитуванні на facebook лідирувало питання власної переробки – побудова заморозки, сушки. Фермери шукають шляхи збільшення ціни продажу власної продукції. Дуже докладно тему охолодження та заморозки розкрил Володимир Гринько, директор компанії «Єврокул».
Окрім доповіді про заморозку відвідувачі могли познайомитися з виробниками  обладнання для невеликих підприємств та поласувати джемами, які були виготовлені на одному з таких обладнань, на стенді компанії “EFT Group”.
Також фермерів цікавило питання автоматизації вирощування, адже проблема робочої сили для збору дедалі стає гострішою. Про техніку для ягідництва на конгресі розповів представник «Української овочевої компанії» Анатолій Мазур.
Про автоматизацію поливу та внесення добрив розповів Олексій Петренко – співзасновник  українського інженерного стартапу «Українська полуниця» (Ua berry). З іншого боку розкрив тему зрошення головний агроном компанії Netafim в Україні Анатолій Кузьмич.
Родзинкою першого для Західноукраїнського Конгресу Ягідників стала панельна дискусія «Оптимізація витрат на вирощування», де успішні фермери ділилися найдієвішими досягненнями, відповідали на запитання залу. В дискусії прийняли участь  Олег Босий, співзасновник ТОВ “ФруТек” Василь Вега, керівник кооперативу «Файна поляна» та Віктор Дитинко, директор ТОВ «Долина Агро».
Не менш, ніж автоматизацією, українські ягідники цікавляться об’єднанням – кооперативи, кластери, асоціації. Саме розповіддю про різницю між різними видами формальних та неформальних об’єднань почала Конгрес Кухтіна Ірина – голова громадської спілки «Інноваційне фермерство та кооперація».
Віталій Янкович, адвокат Адвокатського об’єднання IMG Partners, дав відповіді на такі «гарячі» питання: як правильно зареєструвати аграрне підприємства та оформити оренду землі, про особливості майнових правовідносин кооперативів та використання природних ресурсів.
Експерт плодоовочевого ринку Східної Європи — Тетяна Гетьман та експерт ягідного ринку світу та України — Ірина Кухтіна поділилися інформацією щодо ринків ягід та де таку інформацію шукати.
На другий день Конгресу учасники мали можливість наживо поспілкуватись із видатними агрономами та підприємцями українського ягідництва. Про тонкощі вирощування полуниці та малини розповідала Ірина Кобринець – головний агроном ТОВ «Агрофрутіка-Бишків». Про смородину та порічку – Олександр Ярещенко, заступник директора з наукової роботи, кандидат сільськогосподарських наук Інституту садівництва НААН, – автор нових сортів чорної смородини і порічки. А практикою вирощування лохини поділився Віктор Дитинко — власник господарства, яке вирощує лохину, а також керівник компанії «Долина-Агро», що вирощує розсаду лохини «in vitro». Всі ці фахівці прийняли участь в дискусії по захисту рослин і фахово відповіли на безліч запитань залу.
На другий день роботи учасники Конгресу відправились в поля – до Юрія Качуня в «Агроспецгосп», де побачили господарство з промислового вирощування смородини неймовірно високого рівня та ознайомилися з технікою для механізації збору виробництва польського заводу Weremchuk.
І закінчився Західноукраїнський Конгрес Ягідників святом — участю в ягідному фестивалі «Свято файних мрій» в кооперативі «Файна поляна».
Ми дякуємо всім ягідникам за щирість, відкритість та неймовірно душевну атмосферу Конгресу.
         
ВЕРНУТЬСЯ  В  РАЗДЕЛ